Susedov je dobré poznať. A občas ich aj navštíviť. Po Česku a Rakúsku sme sa preto vybrali aj na juh za Dunaj. V Maďarsku sme sa cítili dobre, mnohé sme videli, počuli, zažili a veríme, že sa aj naučili. Ale poďme pekne po poriadku. Rovnako, ako počas predchádzajúcich návštev susedných štátov, sme pracovali vo vekovo zmiešaných skupinách na piatich tematicky zameraných stanovištiach, ktorých témy sa časom ustálili nasledovne: geografia, jazyk, matematika, gastronómia a slávne osobnosti.
Približne desaťčlenné skupiny žiakov sa tak počas dvoch vyučovacích blokov zoznamovali s Maďarskom z vybraného uhla pohľadu. Keď sa stretneme všetci, spoločne vieme o Maďarsku viac ako veľa! Do Galérie Jozefa Kollára chodíme so žiakmi radi a často. Je to nielen súčasť vzdelávania, ale aj nasýtenie ducha pozeraním umeleckých diel, ktoré k nám prehovárajú. Ich autori s nami komunikujú, cez ne zdieľajú svoj pohľad na svet. Ďalšou výhodou našej lokálnej galérie je aj to, že sa nás vždy ujme Ivetka Chovanová, ktorá v dielach nájde významy a detaily, o ktorých (možno) netušia ani samotní autori. Tentokrát sme zašli na aktuálnu výstavu Ivana Slovenčáka s názvom Plán B.
Naše cesty po susedných štátoch nás po Česku, ktoré sme navštívili minule, tentoraz zaviedli do Rakúska. A opäť sme sa veľa naučili. Napríklad aj to, že Rakúšania nehovoria rakúsky. Kávu, alebo Sacherovu tortu si vo Viedni preto objednáme radšej v nemčine.
Práve tej sa venovala jazykovedná skupinka. Niektorí jej členovia sa naučili viaceré nemecké slová a frázy. Všetci sme sa začudovali nad množstvom nemeckých názvov, ktoré nás obklopujú v Banskej Štiavnici. Glanzenberg, Kammerhof, Ottergrund, tajch, Frauenberg - aby sme spomenuli aspoň niektoré. Vypočuli sme si viacero rakúskych nahrávok a pozreli ukážku z rakúskej kriminálky. Náš najobľúbenejší Rakúšan je odteraz komisár Rex! Učivo o pohoriach, vrchoch, púšťach a panvách Afriky nie je len o tom, aby sme poznali ich polohu na mape. Aj to je fajn (zahrajte si mapovú hru a preverte svoje vedomosti), ale nám by to bolo málo! Preto sme sa rozhodli skúsiť to trochu inak.
Na úvod sme si pozreli vybrané africké pohoria v krátkej prezentácii. A potom to prišlo - rozdeliť sa do skupín a vybrať si jeden z piatich projektov, na ktorom budeme počas vyučovacieho bloku pracovať. Výber nebol jednoduchý, nakoniec si však každý našiel to svoje. Máš tablet alebo smartfón a chceš spoznať appky, pri ktorých sa nielen zabavíš, ale aj niečo naučíš? Potom si určite pozri našu bohatú zbierku aplikácií! Všetky sme odskúšali a za väčšinu ručíme. Niektoré sú prudko návykové, preto opatrne - závislosť je nemilá. :) Nájdeš tu všetko od matematiky, logiky, geografie, biológie, dejepis, chémiu, až po jazyky a kreatívne lahôdky. Všetky aplikácie fungujú pod Androidom, viaceré však existujú aj pre iOS (Apple). Odkazy na aplikácie spustíš kliknutím na obrázky, alebo názvy. Logické hry
|
AutoriUčitelia a žiaci Súkromnej ZŠ Bakomi v Banskej Štiavnici. Archív
November 2019
Kategórie
All
|