Počas troch týždňov sme sa venovali naďalej druhom prídavných mien, precvičovaniu ich vyhľadávaniu v textu a zlepšovaniu ich pravopisu. Okrem toho sme jeden blok venovali statickému opisu predmetu. Užitočné linky na precvičovanie vedomostí o prídavných menách:
Klikni na ktorúkoľvek hru (PacMan, Manic Miner, Asteroids, Pong, Wordshoot, Flashcards) a precvič vzory prídavných mien http://www.classtools.net/arcade/quiz--6_J63P2 Nominatív a vzory prídavných mien (odpadkové koše) http://www.classtools.net/widgets/dustbin_7/ItVTk.htm Vyhľadaj v texte všetky prídavné mená http://LearningApps.org/watch?v=pkp65od9a17 Pravopis podstatných a prídavných (akostné a vzťahové) mien http://LearningApps.org/watch?v=p0vzjfxnt17 Pravopis prídavných mien – slovné spojenia:
Druhy prídavných mien – priraďovačka http://LearningApps.org/watch?v=pqy2ug7sk17 Slovenčina na slovíčko – jazyková poradňa jazykovedkyne Sibyly Myslovičovej na Rádiu Slovensko (výber k téme prídavných mien):
Keďže nám kvôli predĺženému víkendu v pondelok odpadol blok slovenčiny, mali sme tento týždeň slovenčiny menej. No nevynechali sme dielňu čítania, ktorú sme prepojili s gramatikou. Našou úlohou bolo vo svojich knihách vyhľadávať všetky prídavné mená a určiť ich funkciu v texte. Prediskutovali sme spolu autorov výber prídavných mien v knihách rôznych žánrov, ktoré čítame.
Taktiež sme pokračovali v oboznamovaní sa so žánrom balady. Tento raz sme čítali jednu z najznámejších slovenských umelých balád od štúrovského básnika Jána Bottu, a to baladu Žltá ľalia. Epický žáner balady s rozprávkovými prvkami nás celkom zaujal, dokázali sme mu porozumieť a na základe neho pomenovať všeobecne znaky balady ako literárneho žánru. Tento týždeň sme začali spoločne so šiestakmi pracovať na novej téme: PRÍDAVNÉ MENÁ. Oboznámili sme sa delením prídavných mien na 4 druhy: akostné, vzťahové a privlastňovacie (druhové a individuálne). Doplnili sme si vedomosti o tom, ako sa pýtame na príd. mená. Okrem aký? aká? aké? sa pri privlastňovacích príd. menách pýtame otázkami čí? čia? čie?. Pri akostných a vzťahových príd. menách sme spoznali ich skloňovacie vzory: pekný a cudzí. Privlastňovacie prídavné mená sa skloňujú podľa vzorov matkin, otcov a páví. Opäť sme si pripomenuli, čo je to pravidlo o rytmickom krátení a ako sa uplatňuje pri pravopise prídavných mien. Na literatúre sme sa venovali novému epickému žánru, a to balade. Prečítali sme si slovenskú ľudovú baladu Jeden otec dobrý a na druhej polovici bloku sme sa ju pokúsili zdramatizovať podľa predlohy určenej na dramatizáciu. Rozdelili sme úlohy: určili sme hercov, rozprávačov. Ale aj kostymérov a scénografov. Úlohy sme si aj vymenili a vyskúšali si tak rôzne pozície divadelnej práce. V skrátenom týždni po Veľkonočných prázdninách sme mali výnimočnú návštevu. Navštívil nás pán Mrkvička! Niektorí sme si pamätali už jeho vlaňajšiu návštevu, ostatní sme mali príležitosť spoznať ho práve teraz.
V krátkej previerke sme si overili svoje vedomosti z témy VZORY PODSTATNÝCH MIEN A ICH PRAVOPIS.
Zopakovali sme si všetko, čo vieme o pravopise podstatných mien stredného rodu. Poukázali sme si na výnimky, ktoré porušujú pravidlo o rytmickom krátení (t.j. v slovenčine sa musí striedať dlhá slabika s krátkou). Nachádzame ich vo vzore vysvedčenie.
Zhrnuli sme si všetko, čo vieme o vzoroch podstatných mien v spoločnej aktivite so šiestakmi, s ktorými sme vytvorili 3 skupiny. Každá zo skupín plnila rozličné úlohy, ktoré obsahovali tvorbu pojmovej mapy, pravopisnú doplňovačku, zaraďovanie podstatných mien do vzorov, precvičovanie pádov a tvorbu viet. Práca v skupinách sa nám prevažne darila, pomáhali sme si navzájom. Vysvetľovali sme šiestakom, ktorí všeličo pozabúdali a tým sme si zároveň overili, ako učivo ovládame my. V utorok sme v rámci skráteného bloku napísali nácvičný diktát, v ktorom sme si preverili, či vieme aplikovať naučené aj pri písaní skutočného textu. Online doplňovačky na precvičenie pravopisu koncoviek podstatných mien: Zopakovali sme všetko, čo vieme o vzoroch podstatných mien ženského rodu a vrhli sme sa na posledný, a to stredný rod. Po predchádzajúcich skúsenostiach sme úplne sami vyvodili pravidlo zaraďovania podstatných mien do vzorov MESTO, SRDCE, VYSVEDČENIE a DIEVČA a začali sme precvičovať najmä pravopis koncoviek pri podstatných menách stredného rodu. Svoju pozornosť sme upriamili aj na rôzne tvary slova euro a kontexty, v ktorých sa môže vyskytovať. Na literatúre sme venovali novému epickému žánru báj. Prečítali sme si známu antickú báj o Prometheovi, pracovali s textom, diskutovali o ňom, hľadali odlišné aj podobné znaky s inými žánrami, s ktorými sme sa stretali doteraz (rozprávka, povesť, legenda, bájka). Zistili sme, že staré antické báje máme celkom dobre načítané. V knižnici sme objavili aj knihy s bájami a mýtmi z iných častí sveta. Ešte toľko zaujímavého sme neprečítali... Na dielni čítania sme dnes dostali širokú paletu možností, ako pracovať s prečítaným textom. Každý si vybral podľa svojich možností, schopností, preferencií – buď rozprával spolužiakovi o zaujímavej postave jeho knihy, alebo napísal zápis do podvojného denníka, pokúsil sa svoj text pretransformovať na iný žáner (báj, rozprávku, povesť, legendu), zdramatizovať časť textu, prebásniť ho.
Opäť sme vyskúšali už spomenutú aktivitu tvorivého písania Tvorba textu v skupinách. Tentokrát nás bol v triede plný počet a musíme priznať, že v dvoch skupinách to aj celkom škrípalo. No poučili sme sa a metódu vyskúšame určite aj v budúcnosti. Venovali sme sa aj vyvodeniu dvoch ďalších „neáčkových“ vzorov podstatných mien ženského rodu – DLAŇ a KOSŤ. Precvičovali sme zaraďovanie podstatných mien do týchto vzorov a najmä pravopis v koncovkách slov. Na literatúre sme znova pokúšali písať zápis z čítania metódou podvojného denníka. Zapojili aj žiaci, ktorí na predchádzajúcej hodine pristupovali k tejto metóde s veľkou obozretnosťou a prispeli zaujímavými myšlienkami. Taktiež sme sa venovali aj žiakmi nie veľmi obľúbenej teórii literárnej výchovy. Opakovali sme si umelecké výrazové prostriedky ako sú zdrobneniny, personifikácia, prirovnanie. Zoznámili sme sa s metaforou, epitetom a rečníckou otázkou. Po krátkom úvode nasledovala práca v pároch/skupinách, ktorá pozostávala z práce s textom, v tomto prípade básňou a hľadaním konkrétneho umeleckého prostriedku.
Výsledky práce si páry/skupiny navzájom prezentovali a odkontrolovali sa. Nechýbala ani spätná väzba práce, ktorá nás opätovne prinútila sa zamyslieť nad tým, čo je dôležité pre efektívnu tímovú spoluprácu a na čom ešte musíme pracovať. Keďže od poslednej hodiny gramatiky ubehlo niekoľko týždňov, opäť sme si zopakovali a precvičovali dva tzv. „áčkové“ vzory podstatných mien ženského rodu – žena a ulica. Na chvíľu sme sa zahrali aj na reportérov a písali sme aj články či príbehy na aktuálnu školskú tému – Vši a plánovali sme sa na poslednú chvíľu zúčastniť súťaže SAŽP na tému: Neboj(í)me sa hávede. Pokračovali sme v dielni čítania. Zoznámili sme sa novou metódou zápisu z čítania, tzv. podvojným denníkom. Je to metóda, pri ktorej si počas alebo po čítaní vypíšeme doslova konkrétnu myšlienku, vetu či niekoľko viet, ktorá nás zaujala, páči sa nám, s ktorou súhlasíme/nesúhlasíme. Následne tento doslovný citát písomne okomentujeme, prečo sme si ho vybrali, čím nás zaujal, aké ďalšie asociácie sa nám pri jeho prečítaní vynoria v hlave atď. Na tejto hodine sme si prvýkrát vyskúšali urobiť takéto zápisky, niektoré postrehy boli naozaj inšpiratívne.
Po jarných prázdninách sme si oddýchnutí v čase, keď sa mala vyučovať slovenčina, boli v miestnom kine Akademik pozrieť zaujímavý detský film Lichožrúti. Pôvodný český animovaný film s príjemnou hudbou bol natočený podľa rovnomennej knihy Párožrúti (v slovenskom preklade) od autora Pavla Šruta, ktorá sa nachádza aj v našej školskej knižnici. Film nás pobavil a minimálne jeden z nás si knihu číta aj dodatočne. V utorok na literatúre sme spojili literárnu výchovu s etickou výchovou a inšpirovaní príručkou Bohouš a Dáša: Tváří v tvář migraci sme si na príklade bájky o žirafe a slonovi zreflektovali naše schopnosti práce v skupinách, schopnosť vcítiť sa do druhého, ochotu dosiahnuť kompromis a v neposlednom rade aj základné znaky literárneho žánru bájka.
|
ObsahČo sa učíme, čomu sa venujeme, čo spoznávame, čo tvoríme. Archív
May 2017
Kategórie
All
|