Bakomáci
  • Geografia
    • 6.rocnik
    • 7.rocnik
    • Geografia2016-17
  • Matematika
  • Slovenčina
    • piataci
    • šiestaci
  • English
  • Biologia
  • Blog

BLOG

Bardzo fajne. Cestovateľský finiš v Poľsku

4/5/2017

 
Zdá sa, akoby to bolo len včera, čo sme sa vydali na spoločné objavovanie susedných štátov Slovenska. V skutočnosti sme svoju púť začali v Česku už vo februári. Cez Rakúsko, Maďarsko a Ukrajinu sme nakoniec docestovali do Poľska, kde sme cestu zavŕšili.

​V nohách máme kilometre, v pamäti množstvo nových poznatkov, zážitkov a skúseností. To všetko napriek tomu, že sme počas cestovania nevyšli z budovy školy. A čo je najlepšie, neučili sa len deti, ale aj my učitelia. Ak sme niekedy zlyhali, poučili sme sa a nabudúce zlyháme lepšie. :)
Picture
Čo nás na Poľsku prekvapilo z hľadiska geografie? Najlepšie by bolo opýtať sa priamo členov geografickej skupiny, v obmedzenom priestore článku sa vám to pokúsime priblížiť aspoň v skratke. Keď sa pozrieme na mapu, ako prvá nám padne do očí rozloha nášho severného suseda. Nie je to žiadny trpaslík. Ak si neviete predstaviť porovnanie veľkosti Poľska so Slovenskom, skúste to napríklad takto. Ak by to stále nestačilo, možno vás presvedčí vzdialenosť 800 km (mapa). Práve toľko je to z Banskej Štiavnice do mesta Gdaňsk pri Baltskom mori.
Picture
Hranice sú v školskom atlase vyznačené ako výrazné farbené čiary, ktoré vzbudzujú dojem stálosti, v skutočnosti sa však počas dejín menili ako počasie. V prípade Poľska to platí dvojnásobne. Na animovanú časozbernú mapu zobrazujúcu zmeny politického usporiadania Európy od stredoveku po súčasnosť sme preto pozerali s neskrývaným úžasom. Zdá sa, že našich prvostupniarov bude dejepis baviť.
Picture
Okrem oboznamovania sa so základnými informáciami o Poľsku (pozrite si učebný text, alebo interaktívnu prezentáciu), sme sa veľa pozerali do atlasu. Ako inak by sme vyplnili obrysovú mapu Poľska? Niektorí z nás sa potrápili pri obrázkových puzzle (mapové si môžete skúsiť tu). Skrývali fotografie miest Poznaň a Vroclav. Už vtedy sme pochopili, že krása poľských miest má čo ponúknuť aj návštevníkom zo Slovenska. Ako poznáte ich polohu? Vyskúšajte sa! :)
Picture
Čomu sme sa venovali najdlhšie? Tak, ako v prípade predchádzajúcich susedných štátov, aj tentoraz sme spoznávali najzaujímavejšie lokality pomocou ich fotografií a knihy Mapy. Výsledkom je veľká nástenná mapa, ktorá vyzerá, akoby bola tvorená pre potreby veľtrhu cestovného ruchu. Príďte si ju pozrieť, zdobí stenu školskej chodby.
Picture
Keď spoznávajú malí ľudia veľkú krajinu, ľahko sa môžu stratiť. Aj Poľsko však môže vyzerať ako z hračkárstva. Neveríte? Skúste to s videom nižšie.
Veľká krajina dala svetu veľkých ľudí. Presvedčili sme sa o tom v skupine, ktorá sa venovala slávnym Poliakom. Práca to nebola jednoduchá, starší členovia pracovnej skupiny boli počas návštevy Poľska indisponovaní. A chýbali. Aj napriek tomu, že zostali len mladší a menej skúsení, snažili sme sa pracovať čo najlepšie.
Picture
Hneď na začiatku sme spontánne rozvinuli debatu o poľských križiakoch, lebo Miško uvidel ich obrázok na detskej mape. Pozreli sme si ich dlhú cestu do Jeruzalema. Uvažovali sme o tom, prečo svoje výpravy viedli. To nás priviedlo k tomu, že sme si uvedomili silnú katolícku tradíciu, ktorá je v súčasnom Poľsku stále prítomná. 

Skladali sme portréty významných Poliakov, ktoré boli rozstrihané ako puzzle. Bez starších spolužiakov to zabralo viac času, ale zvládli sme to. Pri ľuďoch z dávnejšej minulosti nebolo na prvý pohľad jasné kto je muž a kto žena - nevedeli sme sa na tom dohodnúť.
Picture
Okrem reálnych osobností pochádzajú z Poľska aj známi rozprávkoví hrdinovia - Mis Uszatek a bratia Lolek a Bolek (občianskymi menami Karol a Boleslaw). Všetci ich poznáme. Zhodli sme sa, že Lolka s Bolkom máme radšej. Macko Uško je naozaj len pre malé deti.
Najdlhšie sme sa rozprávali o Mikulášovi Kopernikovi. Žil veľmi dávno a nebál sa nahlas povedať a napísať, že Zem aj ostatné planéty našej slnečnej sústavy sa točia okolo Slnka. Čudovali sme sa, čo si ľudia v jeho dobe o vesmíre mysleli. Znovu sme sa dostali aj k vtedajším názorom katolíckej cirkvi. Vyrobili sme si model Slnka, Zeme a Mesiaca z papiera a patentier. Aj sme si pohyb týchto vesmírnych telies zahrali - Zem (v našom prípade Pai) sa pri rotovaní okolo vlastnej osi aj okolo Slnka dosť natrápila. Začítali sme sa do encyklopédií o vesmíre. Podľa informácií, ktoré sme sa dozvedeli, sme dali do poriadku náš školský Montessori model slnečnej sústavy. Planéty na našom modeli sa totiž dajú vyberať z ich obežných dráh, tak sme každú dali na dráhu, na ktorú patrí. Pre všetky planéty sme vyrobili označenia.
Picture
Potom sme si prečítali o pápežovi z Poľska Jánovi Pavlovi II, ktorý precestoval 129 krajín. Niekedy jazdil v papamobile - to je to zvláštne vozidlo. Pri jeho príbehu sme došli až k filozofickým úvahám o tom, čo znamená odpustiť človeku, ktorý sa na vás pokúsi spáchať atentát. Znamená to aj pustiť ho z väzenia?
​
Vypočuli sme si trochu z krásnej hudby Frederica Chopina. Lesanka skoro celé počúvanie pretancovala. Veľkú časť života prežil vo Francúzsku, kde aj zomrel. Vypočítali sme, koľko rokov sa dožil. Zomrel naozaj mladý. Poľsko miloval tak veľmi, že chcel, aby jeho srdce pochovali tam. Preto sme rozmýšľali, ako bol tento transport asi uskutočnený. 
Zaujala nás aj Marie Curie-Skłodowská. Bola to skvelá vedkyňa. Dostala dve Nobelove ceny. Trochu sme sa bavili o tom, komu a za čo sa tieto ceny udeľujú. Vymenili sme si naše skúsenosti s röntgenovaním. Rozprávali sme sa o rádioaktivite aj o rakovine. Bohužiaľ, veľa z nás sa s týmto ochorením stretlo aj vo svojej rodine.

Nechceli sme skončiť smutne, ale tak nejak to vyšlo. Hovorili sme trochu o tom, čo sa  v Poľsku dialo počas druhej svetovej vojny - o nacistických koncentračných táboroch.
Picture
Najchutnejšia skupina bola opäť v improvizovanej školskej kuchynke. Poliaci majú podobnú gastronómiu ako my, niet preto divu, že sme si na tradičných poľských pirohoch (pierogi) patrične pochutnali.  Ich príprava je jednoduchá, vyžaduje však množstvo časovo náročných úkonov.
Picture
A tak sme krájali, pučili, miesili, naťahovali a vaľkali. Keď sa do toho pustíme s vervou, ide nám to pekne po masle. Ako omastok sme však použili slaninu. :) Pri práci s cestom sa nám dokonca prihodilo aj čosi tajomné. Odrazu nás navštívil tento záhadný chlapík.
Picture
Kým jedni varili, ďalší sa hrali na financmajstrov. Matematická skupina sa aj v prípade Poľska venovala práci s fiktívnymi peniazmi, tentoraz poľským zlotým. Prepočítavali sme kurzové lístky, menili menu v záložni a študovali letáky z poľských obchodov, aby sme prišli na to, ako je to s cenami základných potravín v Poľsku. Porovnali sme priemerné platy Poliakov a Slovákov a ako to už máme vo zvyku, nachvíľu sa pristavili aj pri histórii obchodu a peňazí.
Picture
Pri jazyku sme to mali tentoraz jednoduché. Poľština je slovenčine natoľko podobná, že sa jej dá celkom rozumieť! Dokonca sme v nej zvládli čítať aj vybrané texty (detské knihy).
Picture
Vytvorili sme obrázkový slovensko-poľský jazykový slovník a naučili sa niekoľko základných fráz. Poľština je super jazyk! Ak sa v nej chcete zdokonaliť aj vy, skúste to ako my s touto výbornou online aplikáciou.
Picture
Naše cesty sú zavŕšené, to však neznamená, že končíme. Naše spoločné aktivity založené na práci vo vekovo zmiešaných skupinách budú, samozrejme, pokračovať. Oteplilo sa a nastal čas vybrať sa do prírody. Najbližšie sa preto vydáme na prírodovedeckú výpravu k tajchom cez lesy a lúky. Bakomáci, máte sa na čo tešiť, bude to veľké. Rovnako ako sú veľké možnosti, ktoré ponúka naša milovaná Štiavnica.

Comments are closed.

    Autori

    Učitelia a žiaci Súkromnej ZŠ Bakomi v Banskej Štiavnici.

    Archív

    November 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    December 2018
    October 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017

    Kategórie

    All
    Edukačné Aplikácie
    Geografia
    Spoločné Aktivity
    Výlety
    Výtvarná Výchova
    Zážitkové Vyučovanie

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Geografia
    • 6.rocnik
    • 7.rocnik
    • Geografia2016-17
  • Matematika
  • Slovenčina
    • piataci
    • šiestaci
  • English
  • Biologia
  • Blog